MIG, BIK, BIG, KRD itd. czyli jak nie zwariować w gąszczu dziwnych instytucji i co jest do czego.

Zacznijmy po kolei:
– KRD (Krajowy Rejestr Długów) – instytucja, która zbiera i udostępnia na żądanie informacje o zadłużeniach, nieterminowych zobowiązaniach niekredytowych (co nie znaczy, że niespłacony kredyt się tu nie znajdzie – o tym później).
– BIK (Biuro Informacji Kredytowej S.A.) – instytucja zbierająca dane o zobowiązaniach kredytowych takich, jak: karty kredytowe, pożyczki, kredyty, debety w koncie.
– BIG InfoMonitor (Biuro Informacji Gospodarczej) – instytucja posiadająca dane o zobowiązaniach kredytowych i niekredytowych osób fizycznych i przedsiębiorstw
– MIG BR (Międzybankowa Informacja Gospodarcza – Bankowy Rejestr) – instytucja zbierająca dane o zobowiązaniach niekredytowych wobec banków (np. ujemne saldo rachunku).

BIK i MIG należą do ZBP (Związek Banków Polskich). Nie ma sposobu na modyfikację danych w BIG – są one pobierane z różnych źródeł i są aktualizowane automatycznie.

Powyżej wymieniłem cztery najważniejsze instytucje, które zajmują się przetwarzaniem danych o zobowiązaniach. W tych instytucjach jesteśmy weryfikowani podczas dokonywania oceny ryzyka kredytowego przez banki, jak również przez operatorów kablówki, telefonii komórkowej etc.

Jeśli chodzi o KRD – zobowiązanie wynikające z kredytu może się tam pojawić TYLKO, gdy zadłużenie wchodzi na etap windykacji komorniczej (po wystawieniu sądowego nakazu zapłaty).

W następnych częściach – opis jak przebiega weryfikacja potencjalnego klienta banku.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: