MIG-BR

Składam wniosek o kredyt. Jak będę weryfikowany?

Banki stosują kilka metod weryfikacji klienta. Wszystko zależy od wnioskowanej kwoty, wyników weryfikacji w poprzedniej instytucji, oraz humoru analityka w chwili rozpatrywania wniosku. Są pewne żelazne zasady, i kilka opcji pobocznych:

– W pierwszej kolejności banki ZAWSZE sprawdzają bazę MIG-BR. Krótko ją opisałem w części pierwszej, teraz pora na opis szerszy.
Baza MIG-BR (Międzybankowa Informacja Gospodarcza – Bankowy Rejestr) to instytucja należąca do Związku Banków Polskich. Trafiają tutaj informacje o zadłużeniach wobec banków niewynikających z kredytów. Takim najlepszym przykładem jest konto bez debetu, czy kredytu w koncie. Mamy konto, które ma saldo 0 zł i nie wpływa na nie wynagrodzenie. Bank jednocześnie nalicza opłaty za korzystanie z konta, czy karty i robi nam się saldo ujemne. Taka informacja trafia właśnie do bazy MIG-BR.

Jak to działa? Jedną z żelaznych zasad jest: jakikolwiek wpis w bazie MIG-BR powoduje natychmiastowe odrzucenie wniosku. Tutaj nie ma znaczenia, czy opóźnienie wynosi jeden dzień, rok, czy jest już spłacone. Dopóki informacja widnieje w MIG’u – o kredycie możemy zapomnieć.

[EDIT] Bardzo słusznie, jeden z czytelników, zwrócił mi uwagę na pewien szczegół, który pominąłem w tym artykule. Otóż – jeśli mamy jakiś wpis w MIG-BR – na 99% nie otrzymamy takiej informacji w banku, który odmówił nam udzielenia kredytu. Tutaj jest trochę problem, bo trzeba udać się do ZBP ‚na czuja’ i sprawdzić. Banki często, nawet po wezwaniu do pisemnego uzasadnienia odmowy, odpisują w takim stylu: „Bardzo nam przykro, jednak zgodnie z zasadami udzielania kredytów przyjętymi przez bank – nie może się Pan/Pani ubiegać o kredyt w naszym banku”. Czyli nadal nie wiecie nic, ale odpowiedź została udzielona…

Co zrobić? Przede wszystkim udać się do siedziby ZBP (w tym MIG-BR i BIK S.A.) do Warszawy na ul. Postępu 17A. Można też załatwić sprawę listownie (tel. (22) 310 40 80). Składamy wniosek o udostępnienie informacji o naszej osobie.

Raport można pobrać raz na pół roku za darmo. Oczywiście można częściej, ale kosztuje to 10 zł/sztuka.

Siedzi tam specyficzna, ale miła pani, z którą można sobie wszystko załatwić. Potrzebny jest dowód osobisty.

Mając już taki wydruk – idziemy do banku, który nas tam wpisał i regulujemy zaległości. W raporcie są trzy daty: wpisania, spłaty i wykreślenia. Uprzedzam, że data wykreślenia nie jest równoznaczna z usunięciem wpisu – to może potrwać do siedmiu dni od daty wykreślenia. Banki z reguły nie robią problemu z wykreśleniem takich danych, jeśli zobowiązanie jest w pełni uregulowane i wystąpi się z pismem w tonie prośby, a nie żądania.

Ustawowo ta kwestia nie jest uregulowana, jedynie ZBP wewnętrznym porozumieniem przetwarza te dane do 5-ciu lat od spłaty zobowiązania. I niestety mają do tego prawo.

Wpis, który uniemożliwia nam wzięcie kredytu/pożyczki czy nawet telefonu komórkowego.

Wpis, który uniemożliwia nam wzięcie kredytu/pożyczki czy nawet telefonu komórkowego.

Po wyczyszczeniu MIG’u – idziemy do nich raz jeszcze, żeby się upewnić, iż raport jest faktycznie pusty.

Raport, który pokazuje, że nie mamy żadnych wpisów i drogą do dalszej współpracy jest otwarta.

Raport, który pokazuje, że nie mamy żadnych wpisów i drogą do dalszej współpracy jest otwarta.

Reklamy

7 responses to “MIG-BR”

 1. Grzesiek says :

  Dodać należy jedną rzecz do Twojej wypowiedzi. Otóż banki nie udzielają dobrowolnie informacji że jesteś wpisany do MIG BR, po prostu odmawiają Ci kredytu bo nie masz zdolności nie precyzując o co chodzi i możesz latami się zastanawiać dlaczego tak marnie wypadasz w ich ocenie.

  • tfruba says :

   Tak Grzegorz. Masz absolutną rację. Chyba żaden bank nie powie nam dlaczego dział autoryzacji nie dał zgody, a co najwyżej, że ‚zgodnie z zasadami udzielania kredytów przyjętymi przez bank – nie może pan/pani ubiegać się u nas o kredyt’.

 2. mmtom says :

  czy w MIG wpisywane są „debety” wynikające z zajęcia administracyjnego za mandat?

  • tfruba says :

   Witaj,

   To nie jest taka prosta sprawa z mandatami (wiem, przechodziłem to). Zajęcia rachunków w wyniku działań komornika/urzędu skarbowego nie są de facto zobowiązaniami wobec banku. Tzn. bank nie jest stratny, bo nie wypłaca on pieniędzy wierzycielowi i nie próbuje ich odzyskać od Ciebie. To byłby strzał w kolano dla banku. Bank wykonuje jedynie sądowy nakaz zapłaty, jakim legitymuje się wierzyciel, blokując wnioskowaną kwotę na rachunku.

   Co ciekawe – nawet jeśli masz dziesięć tysięcy złotych na koncie i zajęcie komornicze/administracyjne na 500 złotych – będziesz widział w transakcjach zablokowanych kwotę -500 zł, ale bank sam nie przekaże środków do wierzyciela. Ty musisz napisać pismo, że upoważniasz bank do obciążenia swojego rachunku i przekazania tych 500 złotych na rachunek wierzyciela.

   Podsumowując i odpowiadając na pytanie – nie. Zobowiązania te nie są umieszczane w bazie MIG-BR. Są one za to umieszczane w KRD.

   Na dokładkę powiem, że krąży pewna plotka, iż w MIG-BR są umieszczane wpisy dotyczące zaległości, które bank spisał na straty, tj. spodziewa się, że nigdy ich nie odzyska. To natomiast jest bardziej ‚obiegowa opinia’, niż fakt, czy zasada.

   • Edyta says :

    Witam. Dopiszę się do kwestii zajęcia komorniczego na koncie. Nie jest tak ,że trzeba pisemnie upoważnić bank,do przekazania środków na rzecz wierzyciela. W moim przypadku było tak; miałam zajęcie komornicze na koncie z którego nie korzystałam ponad rok. Było tam zajęcie komornicze na ponad 500 zł, i zaległośc w opłatach za konto ok. 80zł. więc wpłaciłam 80 zł zaległości ponieważ chciałam zlikwidowac, konto, ale od razu ta kwota przeszła na zajecie komornicze.

   • tfruba says :

    Bardzo cenny komentarz. Widać, procedura postępowania zależy od banku. W opisywanym przypadku przeze mnie (z doświadczenia) – mBank kazał sobie napisać dyspozycję przelewu środków na rzecz wierzyciela.

   • Karol Biegała says :

    Zobowiązania inne (nie wobec Banków) mogą być wpisane nie tylko do rejestru KRD BIG S.A. ale również do rejestrów pozostałych czterech BIG-ów. Mianowicie: BIG InfoMonitor S.A., Rejestr Dłużników ERIF BIG S.A., Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej (KBIG S.A.) oraz Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych BIG S.A.
    Dodatkowo, żeby wierzyciel mógł wpisać dłużnika do rejestru, musi powstać zadłużenie w wysokości 200 zł (w przypadku osoby fizycznej) lub 500 zł (w przypadku przedsiębiorcy).
    Jednocześnie muszą być spełnione warunki:
    – 60 dni od terminu spłaty zobowiązania
    – 30 dni od momentu poinformowania dłużnika o zamiarze dokonania wpisu przez wierzyciela.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: